close
تبلیغات در اینترنت
همگام با ورزش در تابستان (ووشو )
آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

همگام با ورزش در تابستان (ووشو )

همگام با ورزش در تابستان (ووشو )

قدمت ووشو در کشور چین به زمان های بسیار دور که اولین صورت های اجتماعات بشری در جوامع اولیه بوجود آمدند، باز می گردد. در آن زمان به منظور حفظ سلامتی، درمان بیماری ها، افزایش بنیه جسمانی و طول عمر و تعلیم مهارت های نظامی به افراد جامعه، حرکاتی ابداع گردید که بسط و گسترش آن در طول دوره های مختلف به ورزش ووشوی امروزی بدل شده است.

 

 

 

در حدود پنج قرن پیش از میلاد، یک راهب هندی به نام "بود هیدهارما" که با نام های "تامو" و "داروما تائیشی" هم از او یاد می شود، به قصد اشاعه تعلیمات مذهبی از هند راهی چین شد و در معبدی به نام شائولین به تعلیم و تربیت راهبان آن پرداخت. تعالیم وی شامل مجموعه ای از تمرین های پرهیزگاری و قواعد خشک انضباطی بود که به واسطه وضعیت جسمانی ضعیف، پیروان او طاقت تحمل آموزش های وی را نداشته و بتدریج دچار ضعف و بی حالی می شدند. از این رو تامو حرکاتی را برای تقویت بنیه جسمانی شاگردان خود ابداع نمود که به "18 حرکت دست لوهان" معروف شد. این حرکات بتدریج گسترش یافته و پایه و اساس سبک های ووشو را تشکیل دادند.

 

 

    برای اطلاعات بیشتر درباره این ورزش می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید     

 

 

        نان چون ووشو استان بوشهر

         معرفی ورزش رزمی ووشو

        انجمن ورزش ووشو

        ادامه مطلب فراموش  نشود .

 

 

ووشو

 

در طی قرون 14 تا 16 میلادی چهره های برجسته ای از ورزش های رزمی در معبد شائولین گرد هم آمدند و سبک های اصلی ووشو را به تقلید از حرکات حیواناتی چون پلنگ، درنا، مار، ببر و اژدها به وجود آوردند. لیکن امپراتور وقت که بتدریج از فعالیت های ساکنان این معبد دچار ترس و نگرانی شده و معبد را تهدیدی برای حکومت خود می دید، فرمان انهدام و به آتش کشیدن معبد شائولین را صادر کرد. در لشکرکشی امپراتور برای انهدام معبد، فقط تعداد اندکی از افراد توانستند از مهلکه جان سالم به دربرند. این واقعه تلخ موجب انتشار و اشاعه ورزش های رزمی معبد شائولین که تا آن زمان محفوظ و مخفی مانده بود به سایر نقاط کشور چین گردید. هر چند امپراتوران برخی از سلسله های حاکم بر چین تمرین های ورزش های رزمی را خطری برای حکومت خود قلمداد نموده و انجام آن را ممنوع اعلام کرده بودند ولی امپراتورانی هم بودند که به علت علاقمندی به این تمرین ها موجبات ترویج آن را فراهم کردند.

 

در دوران سلسله های شانگ (shang) و ژو (zhou) حرکاتی از ووشو بوجود آمد که برای آموزش سربازان استفاده می شد و همه ساله در پاییز و بهار مسابقه های خاصی به نام جیائو برای انتخاب سربازان نمونه و اعطای عناوین افتخاری برگزار می شد.

 

با ایجاد کاربرد نظامی برای ووشو، رفته رفته حرکات رزمی با شمشیر، نیزه و چوب بوجود آمد. ظهور گروههای نمایش خیابانی به نام لوکی (Luqi) که از طریق نمایش حرکات رزمی امرار معاش می کردند، خود باعث گسترش بیشتر ووشو گردید. دوران سلطنت سلسله های کینگ (Qing) و مینگ (Ming) را می توان عصر شکوفایی ووشو به شمار آورد.

 

ووشو

 

در طی سال های 1912 تا 1949 سازمان های بسیاری در چین برای ووشو تشکیل شدند مثل انجمن هنرمندان رزمی و انجمن تربیت بدنی و ... که در گسترش ووشو نقش مهمی را ایفا کردند.

 

در سال 1956 انجمن ووشوی چین در پکن تشکیل شد که با اشاعه حرکاتی چون فرم ساده شده تای چی چوان، چانگ چوان، حرکت شمشیر پهن و باریک، نیزه و چوب در سطوح مبتدی، متوسط و عالی در بهبود همگانی شدن ورزش ووشو کمک شایانی کرد. در سال 1958 نخستین پیش نویس قوانین مسابقه های ووشو توسط کمیسیون ورزش و تربیت بدنی ایالتی گردآوری و تنظیم شد. با راهنمایی های همین کمیسیون و انجمن ووشوی چین، انجمن ها، اتحادیه ها، مدارس ووشو، انجمن های تحقیقاتی، تیم های آماتوری و حرفه ای در مراکز آموزشی، محلات، شهرها و ایالات تشکیل شدند که شبکه عظیمی از فعالیت های جمعی ووشو را به وجود آوردند. تیم ها و انجمن های ووشو در برخی از کالج ها و دانشگاه ها تشکیل شدند و در برخی از موسسه های تربیت بدنی، رشته تحخصصی ووشو در مقطع و فوق لیسانس دایر گردید.

 

ووشو

 

در سال 1984 درجه استادی ووشو توسط مجلس ایالتی تعیین شد. با تصویب دولت چین در سال 1986 انستیتو تحقیقات ووشوی چین تشکیل و به عنوان عالی ترین مرجع هدایت تحقیقات فنی و آکادمیک در زمینه ووشو را برعهده گرفت. دولت چین با برپایی تورنمنت ها متعدد بین المللی، ورزش سنتی خود را هر چه بیشتر به جهانیان معرفی کرد و در سال 1987 با تشکیل فدراسیون آسیایی ووشو (WFA)، نخستین دوره مسابقه های آسیایی ووشو در یوکوهاما ژاپن برگزار شد. دومین دوره مسابقه های آسیایی ووشو در سال 1989 در هنگ کنگ برگزار شد و در سال 1990 این ورزش در برنامه بازی های آسیایی قرار گرفت. با تاسیس فدراسیون جهانی ووشو (IWUF) اولین دوره مسابقه های جهانی این ورزش در سال 1991 برگزار شد.

 

منبع :بیتوته

ارسال نظر برای این مطلب

سلام وبلاگ خوبی داری
با ارزوی موفقیت شما
به منم سر بزن در صورت تمایل تبادل لینک کنیم
http://wousho.com/

سلام خانم عباسی در مورد. ورزش ووشو که بنده هم از این رشته استفاده میکنم مختصری نوشتید متشکریم و عکسی از استاد شمس گذاشتید از کدام وب گرفتید زود تر اطلاع دهید در وبلاگ خودم بای

سلام خانم عباسی در مورد. ورزش ووشو که بنده هم از این رشته استفاده میکنم مختصری نوشتید متشکریم و عکسی از استاد شمس گذاشتید از کدام وب گرفتید زود تر اطلاع دهید در وبلاگ خودم بای

سلام خانم عباسی من همدر استان بوشهر شهرستان گناوه زنگی می کنم و11 سالمه به وب من هم سر بزنید ونظر بزارید

وبتون پر محتواست احسنت به این همه تلاش دوست دارم به وب منم سر بزنید وتبادل لینگ داشته باشیم منتظرم زود بیای دوست منهمیشه ابرا می بارن اما همه عاشق ستاره ها میشن، مواظب باش چشمک ستاره، گریه ی ابرو از یادت نبره..

آنقدر در زمین لطافت هست
که به آن روز و شب رکوع کنی
خشم را بسپری به آب روان
با کمی مهر سّد جو کنی
بروی با بهانه ای زیبا
ناگهان عشق را شروع کنی
آنقدر شعر خوب و زیبا هست
که بخواهی به آن رجوع کنی
آسمان حدّ همطرازی تُست
گر به زیر آیی و خضوع کنی
شب یلدا بدون پایان نیست
می توانی از آن طلوع کنی

مجتبي كاشاني

پاسخ : ای یار مهربان چرا با ما نامهربانی ...ادرس وبت بذار تا زودتر بیام

ܓ♥●•٠·˙ ܓ♥●•٠·ܓ♥●•٠·˙ ܓ♥●•٠·˙ ܓ♥●•٠·˙


سلام گرامی[گل]

ما را به دعا کاش فراموش نسازند
رندان سحرخیز که صاحب نفسانند ..

شما به پست خاطرات اولین روزه ماه رمضان در نوگل باغ دعوت شدید
منتظر خاطرات قشنگتون هستم


ܓ♥●•٠·˙ ܓ♥●•٠·ܓ♥●•٠·˙ ܓ♥●•٠·˙ ܓ♥●•٠·˙

پاسخ : سلام دوست عزیززززززم

اولین خاطراتم رو نوشتم

دلم این روزها شمعی روشن می خواهد
که جور مرا بکشد
که به جای من اشک بریزد و
بسوزد!

پاسخ : ان شا الله همیشه خندون باشی یار مهربانمممممم

سلام به روی ماهت ساحل جان.
اتفاقا امروز یه کاری بیرون داشتم رفتم که شهریاری بهم زنگ زد دیگه حدود یکساعتی باهم حرف زدیم.
به آزیتا هم بگو همین روزها یه گردهمایی میذاریم .آماده باشه

پاسخ : سلام دوست خوبممممممممم
گردهمایی؟ کجا ؟


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی